Bilgisayar Mühendisliği Sıralama ve Taban Puanları 2019 İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilgisayar Mühendisliği Sıralama ve Taban Puanları 2019

Paylaş

16’yı 17’ye (Temmuz) bağlayan gece geç saatlerde gerçekleşen ÖSYM açıklaması ile milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren YKS sonuçları açıklandı. Bu sonuçlarla birlikte kimileri sevindi kimileri üzüldü. Sonuçta herkesin bir isteği var ve bunun için çalışıyor, emek harcıyor. Bende alakalı olduğum için Bilgisayar Mühendisliği sıralama ve taban puanları ile kısaca bölüm hakkında bilgi vermek istedim.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

İlgili olan için bile bazen çok zor bir bölüm olabilen Bilgisayar Mühendisliği, sayısal bir bölüm olmasının yanı sıra kodlamalar ve yazılımsal süreç ile birlikte çağımızın mesleklerinden biri. Ancak bir dönem çok yoğun bir talep görmesi nedeniyle de büyük sorunlar yaratması da ayrı bir konu.

Son iki sınıfta yazılım derslerine yoğunluk verilen bölümün birçok dersi laboratuarda geçiyor. Bununla birlikte de ortak dersleri saymazsak bir bilgisayara ihtiyacınız oluyor.

Bölümde genel olarak programlama ve alt dalları, donanım, algoritma, işletim sistemleri, bilgisayar ağları, bilişim sistemleri, grafik uygulamaları, web tasarımları gibi bilgisayar temelli dersler öne çıkıyor.

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanı

Bilgisayar mühendisliği, her ne kadar geniş bir çalışma alanı ve iş imkanına sahip olan bir bölüm olsa da çok sayıda işsiz mezun ve her sene çok sayıda üniversiteden çıkan mezunlar ile oldukça sıkışık bir alan. Kesin olarak işe girebilmeniz için üç seçenek var; “Torpil, derece ve profesyonel kullanım.”

Daha öğrenim görürken bile işe girenler oluyor. Bu kişiler genel olarak temelden bilgisayar ve programlama bilen kişiler olması nedeniyle avantajlı oluyor. Derece yapanlar ise genellikle sayılı üniversitelerin öğrencileri oluyor. Boğaziçi, Marmara, Hacettepe gibi üniversiteleri dereceyle bitiren kişiler, eğitim kalitesi nedeniyle kolaylıkla iş bulabiliyor.

Geride kalan mezun kesimin ise iş bulabilmeleri için yapmaları gereken tek bir şey var; “KENDİLERİNİ GELİŞTİRMEK”.

Bilgisayar Mühendisliği Sıralama ve Taban Puanları 2019

Bilgisayar mühendisliği sıralama ve taban puanları henüz açıklanmamış. Ancak geçen seneki verilere bakacak olursak;

  • Geçen yıl 300 bininci sıralara kadar bilgisayar mühendisliği bölümü alım gerçekleştirmiş.
  • Geçen yılın 244. olan öğrencisi Koç Üniversitesi’ni tercih etmiş.
  • Yine geçen yıl 40 kadar üniversite bölümü dolduramamış.

Bu istatistiklerden yola çıkarak puana bakmaksızın ortalama 250 binli sıralamalara kadar bölüme yerleşme imkanı var. Dereceniz varsa özel üniversitelerde burslu olarak okuyabilirsiniz. İlk 30 binlerde yer alıyorsanız da Gazi, Hacettepe, Marmara gibi üniversitelere yerleşebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir