Deniz ve Okyanuslardaki Büyük Tehlike: "Plastik Atıklar" İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Deniz ve Okyanuslardaki Büyük Tehlike: “Plastik Atıklar”

Paylaş

Maalesef insanlar olarak doğaya her türlü zararı vermekle kalmıyor, üstüne diğer canlıların da hayatlarıyla oynamaktan geri kalmıyoruz. Doğanın yanı sıra denizler ve okyanuslar da insanlardan nasibini alıyor. Geçtiğimiz günlerde bilim insanları tarafından yayınlanan verilere göre özellikle köpekbalıkları, insanların zararlarından nasibini alıyor.

4 Temmuz’da Endangered isimli dergide yayınlanan bir çalışmada bilim insanlarının köpekbalıkları ve 1000 üzerinden örnek üzerinde yaptıkları çalışmada, çok yüksek ölüm ve yaralanma olayıyla karşılaştıkları görüldü. Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN)’ne göre bazı köpekbalıklarının soyları tükenmekle karşı karşıya. Köpek balığı türleri içerisinde sadece yüzde 23’lük bir kısım daha az tehlikeyle karşı karşıya.

Deniz ve Okyanusta İnsandan Sonra En Büyük Tehlike Plastik Atıklar

Plastik atıklar ana tehdit olarak görülmese de aşırı ve bilinçsiz avlanmadan sonra ikinci sırada geliyor. Üstelik bu atıklar, uzun ve acılı bir ölüme de neden oluyor.

Carolina Üniversitesi’nde deniz biyoloğu olan Daniel Abel, yaklaşık 3 yıl yürüttüğü çalışmada Güney Carolina, Winyah Körfezi’nde plastik ambalajlara dolanmış köpekbalıkları ile karşılaştı.

Plastik Atıklar Nedeniyle Ölen Deniz Canlıları
Plastik Atıklar Nedeniyle Ölen Deniz Canlıları

Yukarıdaki görselde yer alan köpekbalığı, Abel ve ekibi tarafından çalışmalar sırasında gemiye çekilerek bu plastikten kurtarıldı. Ancak plastik o kadar uzun süre derin bir noktada kalmış ki, salındıktan yaklaşık 2 ay sonra yaraları nedeniyle ölü bulunmuş.

Deniz ve Okyanuslarda Plastik Atık Oranı Artıyor

Bilim insanları tarafından oluşturulan araştırma komisyonu, yapmış olduğu açıklama da deniz ve okyanuslarda yer alan atık oranının her geçen gün arttığını belirti. Özellikle okyanuslardaki tehlikenin çok büyük olduğu, sadece deniz canlıları değil, insan nesli için de büyük problem olduğunu belirttiler.

Yine bazı bilim insanlarına göre bu sorun ancak birlikte hareket edersek, karar verirsek çözülebilir. Caydırıcı önlemler ile toplumsal bilinçlendirme bu konuda büyük önem teşkil ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir