Endüstri 4.0 ile Gelecek Yenilikler İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Endüstri 4.0 ile Gelecek Yenilikler

Paylaş

Su gücü, buhar gücü, sanayi devrimi derken son endüstriyel devrim Endüstri 4.0 çok yakında sizlerle olacak. Birçoğunuz hatırlayacaktır, ilkokul yıllarında kitaplarımızda buhar gücüyle çalışan tren resimleri gibi görüntüler vardı. İlk endüstriyel devrimin su ve buhar gücüyle alakalı olduğunu da bu nedenle iyi biliyoruz. Buharla çalışan trenler sanırım herkesin bir anda hatırlamasına neden olmuştur. İkinci endüstriyel devrimde ise elektrik enerjisi ile yapılan bir yenilik hareketidir. Biz bunu Sanayi Devrimi olarak hatırlarız. Ve son yapılan endüstriyel yenilik veya inovasyon ise dijital devrim olarak nitelendirilebilir. Bu noktada ise elektronik yenilikler ön plana çıkmıştır.

2011 yılında Almanya’da ön plana çıkan dördüncü endüstriyel devrim için ilk adımlar atılmıştır. Hannover Fuarı’nda ortaya çıkan Endüstri 4.0 devrimi, 2012 yılında resmi olarak Alman Hükümeti tarafından hükümet programına alınmıştır. Ardından Endüstri 4.0 çalışma grubu oluşturularak ilk somut adım atılmıştır.

Endüstri 4.0’da Bizleri Neler Bekliyor?

Endüstrinin Gelişimi
Endüstrinin Gelişimi

Endüstriyel devrim için dördüncü sürümü olan Endüstri 4.0, daha önce yapılan üç farklı endüstriyel devrimden oldukça farklıdır. Bu devrim ile birlikte mevcut sanayi sistemleri tamamen dijitalleşme ve bilgisayarlaşma yönünde teşvik edilecek ve yüksek teknolojik ürünler ile donatılacaktır. Aslında bir nevi yapay zeka olarak nitelendirebileceğimiz bir yapıda olacak bu devrimde makineler algılama yeteneğine sahip olacak. Ayrıca birbirleriyle de Nesnelerin İnterneti adı verilen bir teknoloji ile iletişim kurabilecek. Yani Endüstri 4.0 ile gelecek olan inovasyon, gömülü sistem teknolojisiyle birlikte akıllı ürün üretim teknolojisini başlatmış olacak, yeni bir teknoloji ortaya çıkacak ve bu teknoloji iş modellerine, üretim zincirlerine ve sanayiye aktarılarak herşey daha komplike bir sistemde ilerlemiş olacak. Hem üretim hızlanacak hem de emek azalacak diyebiliriz.

Diğer taraftan da 4.0 ile gelecek olan yenilikleri sadece sanayi alanında değil hemen hemen bütün alanlarda görebileceğiz. Sanayiden sağlığa, sağlıktan eğitime, ekonomiye, askeriyeye kadar birçok alanda hissedebileceğiz. Robot askerlerin sınır devriyesi olarak gezdiğini düşünebilir misiniz? Veya ekonomide tahminleri robotların yaptığını yada hastanede sizi robotların karşıladığını? Konu hakkında daha detaylı bilgi için https://www.se.com/tr/tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir