Evren Nasıl Oluştu? İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Evren Nasıl Oluştu?

Paylaş

Dünyada cevabı en çok merak edilen ve belki de yüzlerce belirsiz cevabı olan sorulardan biri: “Evren nasıl oluştu?“. Karanlık madde, tanrı, karanlık enerji, yerçekimi, Big Bang (Büyük Patlama) yüzlerce konu evrenin oluşmasındaki gizemde yerini alıyor.

Meraklı ve zeki insanlar cevapsız sorulardan hoşlanmazlar. Zeki miyim değil miyim bilmiyorum. Ancak meraklı olduğum kesin. Bu nedenle bende evrenin nasıl oluştuğuna dair araştırıyor, komplo teorilerini değerlendiriyorum. Buna rağmen cevap bulamadığım soruların başında geliyor evrenin nasıl oluştuğu gizemi. İşte bu yazımda farklı teorileri, farklı bilgileri ve bilim insanlarının görüşlerini bir araya getirmeyi ve bunları bir araya toplamayı istedim.

Evrenin Oluşumu ve Temel Gizemler

Büyük Patlama
Büyük Patlama

Hemen herkes tarafından bilinen Big Bang yani Büyük Patlama modeline göre evren yaklaşık 13.8 milyar yıl önce büyük bir patlama ile meydana geldi. Akla sığmayacak bir hızla bir saniyenin daha da altında bir sürede (tabiri caizse bir balonun şiştiği gibi) bir elektrondan şu anki boyutuna kadar gelen bir dünyadan bahsediyoruz.

Başlangıçta sadece enerjinin olduğu bir dünyada hidrojen, helyum gibi hafif atomlar cirit atıyordu desek abartmış olmayız sanırım. Bilim insanlarına göre bu atomlar-elementler önce galaksilere daha sonra yıldızlara ulaşarak farklı tepkimelere girdi. (Konuyla ilgili çok daha terminolojik bilgiler var ama çok karmaşık olması nedeniyle detaya girmeyeceğim.)

Tüm bunlara rağmen bu açıklamalar bilim insanlarını da tatmin etmiyor. Çünkü bu durum onlar tarafından test edilemiyor (enflasyon-inflation olarak adlandırılan genişleme dönemi), en azından şu anki teknolojiyle. Ya da en azından tahmin ettikleri enerji formunu ortaya çıkaramıyorlar.

Kafalar Karışık, Teoriler Güven Vermiyor

Washington Üniversitesi‘nde bir astrofizikçi olan Eric Agol, “Enflasyon-İnflation son derece güçlü bir teoridir. Fakat patlama neyin sebep olduğu veya doğru teori olup olmadığı konusunda hala net bir fikrimiz yok” diyor.

Bazı bilim insanlarına göre Enflasyon ile Big Bang modeli birleşik ve karmaşık bir yapıdadır. Ancak ikisi yeterli değildir ve evrenin nasıl oluştuğunu açıklamamıza yetmediği düşüncesi mevcut.

Fizikçi Paul Steinhardt’a göre “Evrende karanlık madde vardı ve biz sadece bunu biliyorduk. Şimdiyse karanlık enerji olması gerektiğini de öğrendik.” dedi ve ekledi; “Yani, bugün modelin çalışma şekli, ‘Büyük Patlama oluşturuyorsunuz, biraz enflasyon meydana getiriyorsunuz, bunu uygun şekilde ayarlıyorsunuz, sonra belli miktarda karanlık madde ve karanlık enerji ekliyorsunuz’ deseniz de bu tutarlı bir teori değil.” şeklinde bir düşüncesi mevcut.

Ben de soruyorum o halde ” DAHA BİLİM İNSANLARI BİLE BU KONUDA FİKİR BİRLİĞİNE VARAMAZKEN, BİZ VATANDAŞLAR BU KONUDA NASIL DÜŞÜNEBİLİRİZ Kİ?”

Yaşlanmayan Bir Evren

Steinhardt, Harvard Üniversitesi’nde ünlü teorik fizikçi Anna Ijjas ile standart Big Bang modeline karşı bir alternatif üzerinde çalışıyor.

Büyük Sıçrama” olarak adlandırılan modele göre, evren sadece bir kez değil, sonsuz daralma ve genişleme döngülerinde birden çok kez oluştu ve oluşmaya devam ediyor. Bu teori, “Büyük Patlama” yerini, büzülme ve evrenin genişleme dönemlerini birbirine bağlayan ve enflasyon teorisini birçok sorunu çözen “Büyük Sıçrama” ile karşı koyabilecek olduğu ön görülüyor.

Büyük Sıçrama – Sıçrayan Kozmoloji teorisine göre evren yaşlanmıyor ve kendini yenileyebiliyor. Bu da bu teoriyi güçlü kılıyor.

Kaynaklar

http://www.hawking.org.uk/the-beginning-of-time.html

https://www.youtube.com/watch?v=HdPzOWlLrbE

https://www.youtube.com/watch?v=DmUiCweDic4

https://www.space.com/25126-big-bang-theory.html

https://arxiv.org/abs/1803.01961

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir