Filtre Kahve Nedir? Filtre Kahve Nasıl Yapılır? İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Filtre Kahve Nedir? Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Paylaş

Kahve kültürü son yıllarda çok sayıda kahvecinin ya da bilinen bir diğer adıyla kafelerin açılmasıyla şekil değiştirdi ve çok sayıda farklı lezzet hayatımıza girdi. Sadece Türk Kahvesi bilen bir nesil önce Nescafe ile tanıştı ve ardından farklı kahve çeşitlerini tanıdı. Bunlardan en bilinenlerden biri hiç şüphesiz filtre kahve oldu.

Sade ve oldukça düşük kalorili olması nedeniyle hemen her mekanda bulunan filtre kahve, artık hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Peki filtre kahve nedir? Neden bu kadar seviliyor? Filtre kahve nasıl demlenir? Demleme yöntemleri nelerdir?

Filtre Kahve Nedir?

Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin farklı demleme yöntemleriyle üzerine su dökülmesi ve bir filtre yardımıyla da süzülerek hazır hale geldiği kahve türüdür. Kahvenin filtreden yavaş bir şekilde geçmesi ve damla damla hazneye geçmesi nedeniyle bu kahveye damla kahve adı da verilir.

Neden Filtre Kahve Tercih Ediliyor?

1 bardak şekersiz filtre kahve yaklaşık 2 kalori içerir. Bu durumda filtre kahveyi tercih edilmesine yol açar. Ayrıca bu kahveler daha az asitli olması nedeniyle de daha lezzetlidir. İyi hazırlanmış bir filtre kahve temiz, berrak ve lezzetlidir. Americano ve Espresso gibi kahvelere göre daha az asitli olması nedeniyle daha yumuşak bir içime sahiptir.

Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yoktur. Çünkü çok farklı filtre kahve demleme yöntemleri vardır. Bu nedenle kabaca bu yöntemlere bakalım.

Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

  • Chemex.
  • Aeropress.
  • V60 (Hario V60 Dripper)
  • Moka Pot.
  • French Press & Filtre Kahve Makinesi.

Chemex

Chemex Kahve Demleme
Chemex Kahve Demleme

Chemex, 1940’lı yıllarda Dr. Peter Schlumbohm tarafından bulunmuştur. Oldukça basit bir yöntemdir. Bu yöntemle hazırlayacağınız kahve, saf aromalı ve yumuşak içimli olacaktır. Yani çok iyi bir kahve deneyimi yaşatacaktır.

Aeropress

Aeropress, basınçla kahve demleme yöntemidir. 2005 yılında uçan disk üreticisi Aerobie tarafından piyasaya sürülmüştür. Bu yöntemde hazırlanan kahve, oluşan basınç ve vakumla suyun kahve tanelerinin arasından geçmesiyle demlenir. Kahve taneleri 1 dakika kadar su içerisinde bekler ve pompa ile itilerek hazırlanır. Bu yöntemde hazırlayacağınız kahvenin lezzeti ve aroması espressoya yakındır.

V60 (Hario V60 Dripper)

V60 (Hario V60 Dripper)
V60 (Hario V60 Dripper)

İlk olarak Japonya’da üretilen V60 kahve demleme yöntemi, en hızlı ve pratik kahve demleme yöntemleri arasında yer alır. Bir bardağa koyulan külah biçimindeki filtrenin üzerine koyulan kahvenin üstüne suyun dairesel hareketlerle dökülmesiyle elde edilir.

Filtre Kahve Makineleri

Filtre Kahve Makinesi
Filtre Kahve Makinesi

Bu yöntem ise tamamen otomatize olarak çalışır. Hazneye koyduğunu kahve filtreden süzülerek demlenir. Elektrikle çalışan bu cihazlar, çaycı mantığıyla işler. Açıkçası çok leziz olduğunu söyleyemeyeceğim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir