Google'ın İlginç Tarihi İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google’ın İlginç Tarihi

Paylaş

Google’ın asıl kuruluş amacı akademik bir çalışmadır. Birbirlerinden çok fazla hoşlanmayan iki Stanford Üniversitesi öğrencisi Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1995 yılında bitirme projesi olarak geliştirilen bir arama motorudur. İsmini matematikte 10 üzeri 100 sayısı için kullanılan Googol kelimesinden almıştır. Larry Page ve Sergey Brin Googol sayısından esinlenerek arama motorlarına Google ismini verdiler.

Larry Page - Sergey Brin
Larry Page – Sergey Brin

İlk İsim Backrub

İlk geliştirildiği dönemde ismi Backrub olarak belirlenmişti. Bu çalışmanın algoritması, veritabanı, yazılımı bu iki öğrenci tarafından geliştirilmişti. Oldukça başarılı olan bu akademik çalışma gören herkes tarafından takdir görüyordu.

Page ve Brin bu kadar olumlu eleştiri üzerine bir şirket kurup para kazanabileceklerini düşündüler. 1996 yılında Google’ı kurmuşlardır. Ancak kurmuşlardır dememizle bir şirket olduğunu düşünmeyin Page’in üniversitedeki odasında bir bilgisayar, ve birkaç malzeme ile kurmuşlardır. Kurulduğu zaman site adresi ise www.google.stanford.edu idi.

Bir Garajdan Dünyanın En Büyük Şirketi Olmaya

Hayata geçirilen Google projesi kim tarafından kullanılsa beğeniliyordu. Aradıkları bilgileri diğer arama motorlarına göre daha hızlı buluyorlardı. Bunun üzerine bu ikili büyük teknoloji şirketlerinden destek alarak şirketleşmek istediler. Teknoloji firmalarını dolaşan bu ikiliyle görüşmeyi sadece YAHOO ve SUN Microsystems firmaları kabul etti. YAHOO firmasının kurucusu David Filo ile görüştüler. Ancak David Filo beğenmesine rağmen Google’a yatırım yapmadı. Bunun üzerine görüşmeyi kabul eden ikinci firmanın yolunu tuttular.

SUN Microsystems’ın kurucusu Andy Bechtolsheim ile görüştüler. Andy, Google’ı çok beğenmişti ve toplantı bitmeden 100 bin dolarlık çek vererek yatırım yapmıştı. Ancak ortada küçük bir sorun vardı. Bu sorun ise Andy Bechtolsheim’ın çeki Google şirketi üzerine yazmasıydı ama ortada şirket yoktu. Page ve Brin ikilisi bu sorunu çözmek için Google şirketini kurmaları gerekiyordu ve bunun içinde para lazımdı. Gerekli parayı bulmak için teker teker akrabalarını ve dostlarını gezdiler. Ellerindeki çeki gören insanlar başaracaklarını düşünerek paralarını bu ikiliye verdiler. Bu ikili topladıkları 1 milyon dolar ile 1998 yılında şirketlerini resmi olarak California merkezli bir garajda kurdular.

Google yavaş yavaş duyulmaya başlamıştı. İlk önce Amerika da duyulmaya başladı. Daha sonraları diğer ülkelere de yayıldı. Birçok kez en iyi arama motoru olarak seçilen Google oldukça büyümüştü.

2004 yılına gelindiğinde Google firması halka açıldı ve sadece bir gecede şirketin değeri 25 milyar dolara ulaştı. Büyümeye devam eden Google 2008 yılında YouTube’u satın aldı.

Google mobil platformun geliştiğini görerek mobil işletim sistemi olan Android’i geliştirmeye başladı. Ancak bu işletim sitemini açık kaynak kodlu bir şekilde gerçekleştirdiler yani kim isterse kullanabilecekti. Telefon üreticileri ile anlaşan Google işletim sistemini bu telefonlara yüklemeye başlamış ve kullanıcı sayısını oldukça arttırmıştı. Android işletim sistemi sayesinde şirket değerini 425 milyar dolar seviyesine kadar yükseltmişti. Günümüzde büyük bir teknoloji şirketi haline gelen Google birçok alanda çalışmalarda bulunuyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir