Kesintisiz Güç Kaynağı Ne İşe Yarar? İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kesintisiz Güç Kaynağı Ne İşe Yarar?

Paylaş

Sık sık yaşanan elektrik kesintileri, elektrik akımlarında yaşanan dalgalanmalar gibi sorunlar elektronik cihazlarımıza çoğu zaman zarar vermektedir. Ani voltaj yükselmelerinden çok voltaj düşmeleri bilgisayar ve modemlere zarar vermektedir. Çünkü voltaj yükselmeleri ile PSU yani güç kaynakları başa çıkabilmektedir. Fakat voltaj düşmeleri çoğu zaman bilgisayarımın ana kartını veya güç kaynağını yakabilmektedir. Böyle bir durumun açtığı maddi hasarı tahmin edebilirsiniz. Hatta bir dosya üzerinde çalışırken birden elektriklerin gitmesi sonucu tüm emeklerinizi kaybedebilirsiniz. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için yapabileceğiniz ve alabileceğiniz önlemler vardır. Bu önlemlerden biri de kesintisiz güç kaynağı kullanmaktır.

Elektrik kesintilerinden, akım dalgalanmalarından dolayı cihazlarınızın zarar görmesini istemiyorsanız, alabileceğiniz birkaç önlem bulunmaktadır. Bu önlemlerden en bilineni cihazlarınızı kesintisiz güç kaynağı ile korumaktır. Kesintisiz güç kaynakları ani güç kesintilerinde, akım dalgalanmalarında cihazlarınızı korumaktadır. Kesintisiz güç kaynağı fiyatları ve özellikleri hakkında daha fazla bilgiyi fazticaret.com adresinden de edinebilirsiniz. 

Kesintisiz Güç Kaynağı Özellikleri ve Çeşitleri

Kesintisiz Güç Kaynağı
Kesintisiz Güç Kaynağı

Kesintisiz güç kaynağı, 3 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Online kesintisiz güç kaynağı, offline kesintisiz güç kaynağı ve line-interactive kesintisiz güç kaynağı olmak üzere 3 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunların içerisinde online kesintisiz güç kaynakları en iyisi olarak bilinmektedir. Şimdi bu modelleri inceleyelim.

Online Kesintisiz Güç Kaynakları

Online kesintisiz güç kaynakları, hatlarda düzeltme yapmak yerine yeniden gerilim oluşturur. Yeni gerilim üretiminde de çifte çevrim yani double conversion kullanılır. Bu çevrimler önce doğrultucu katında AC’den DC’ye sonra evirici katından ise DC’den AC’ye yapılır. Böylece oluşturulan bu yeni gerilim ve frekans tamamen bağımsız olmuş olur. Online kesintisiz güç kaynaklarında 3 temel unsur vardır. Bunlar 

-Şebekeden sağlanan AC enerjiyi doğrultarak akü grubuna ve eviricilere aktaran “doğrultucu”,

-Akü grubundan ve doğrultucudan alınan DC enerjiyi tekrar AC enerjiye evirerek yüklere aktaran “evirici”,

 -Bu işlemler için gerekli DC enerji depolamak için kullanılan “akü grubu” dur.

şeklindedir.

Line-İnteractive Kesintisiz Güç Kaynakları

Offline kesintisiz güç kaynaklarından daha stabil çalışırlar. Online KGK kadar olmasa da standart bir güç kaynağıdır. Piyasada en çok tercih edilen kesintisiz güç kaynağıdır. Çalışma prensibi gereği, offline KGK’dan farklı olarak şebeke gerilimi yüke bir miktar düzeltilerek aktarımı sağlanır.

Offline Kesintisiz Güç Kaynağı

Normal olarak şebekeye yükü direkt olarak verirler. Kısaca elektrikli cihaz prizde nasıl çalışıyorsa bu sistemde aynıdır. Fark olarak ise elektrik kesintisi durumunda devreye girerek yükü aküden beslemeye başlar. Çok tercih edilen bir sistem değildir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir