Likya Yolu'nda Görmeniz Gereken 12 Antik Kent İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Likya Yolu’nda Görmeniz Gereken 12 Antik Kent

Paylaş

Tatilleriniz de yürüyüş yapmayı seviyorsanız. Ülkemizin en güzel ve en uzun yürüyüş yollarından biri olan Likya Yolunu tatil rotanıza eklemeyi unutmayın. Likya Yolu 535 km uzunluğa sahip, muhteşem görselleri ve antik kentleriyle mükemmel bir yürüyüş rotasıdır. 

Likya Yolu Haritası
Likya Yolu Haritası

Faselis 

Likya antik kentlerin den biri olan Faselis, Bey Dağları Olimpos Ulusal Parkı sınırlarının için de bulun maktadır. Faselis’ in tarihi MÖ 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 

Olympos 

Antik Likya bölgesinde bulunan Olympos eski Anadolu dilinde yüksek dağ veya ulu dağ olarak geçmektedir. Olympos Antik Kentinin tam ortasından gecen Akçay çayı Olympos un tarihin ilk liman kentleri den biri olma özelliğine sahip olduğunu göstermektedir. 

Simena 

Simena günümüzde Kaleköy adıyla bilinmektedir. Simena bir Likya kıyı kentidir. Simena’nın tarihi MÖ 4. yüzyılına kadar dayanmaktadır. Stratejik olarak önemli bir mevki ye sahip olan Simena günümüzde dahi sağlam olarak duran kalesiyle oldukça dikkat çekmektedir. 

Aperlai 

MÖ 400 yıllarında kurulan Aperlai Günümüzde hala detaylı bir şekilde kazı çalışması yapılmadığından dolayı Aperlai hakkında detaylı bilgilere ulaşılmış değildir. Ancak yapılan bazı kazı çalışmalarına göre MÖ 4 ve 5 yüzyılları arasına ait olduğu düşünülen gümüş sikkeler bulunmuştur. 

Apollonia 

Kılıç köyüne bağlı olan ApolloniaKekova yolunda bulunan, Likya birliğine bağlı olarak kurulan bir şehirdir. Şehir L harfini andıran bir kayalığın üzerine kurulmuştur. 

Phellos 

Phellos tarihi hakkında her ne kadar net bir bilgiye sahip olunmasa da yapılan kazı çalışmalarında bulunan kalıntılara göre bir savunma kenti olduğu düşünülmektedir. 

Antiphellos 

Kaş bölgesinde yer alan Antiphellos şehrin de 2 farklı dille yazılmış olan bir yazıt bulun muştur. Bu yazıt gösteriyor ki Kaş, Antiphello üzerine kurulmuştur. 

Letoon 

Rivayetlere göre antik kent Zeus tarafından hamile kalan Letoon adına kurulmuştur. Kent UNESCO tarafından korunmaya alınmıştır. 

Pydnai 

Günümüze kadar olan depremler veya diğer doğal sebeplerden dolayı kentin sur duvarları dışında pek bir kalıntı kalmamıştır. Buna rağmen 10 doğal kumsaldan biri olan Patara Plajına gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. 

Xanthos (Ksantos) 

Xanthos antik çağ döneminin en büyük idari merkezlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Antik kent UNESCO tarafında dünya mirasları listesine eklenmiştir. 

Sidyma 

Doğa tarafından oldukça büyük tahribata uğrayan antik kentlerden bir tanesi olan Sidyma Likya Tanrılarına yapılmış olan birçok sayıda tapınak ve kaya mezarlar bulunmaktadır. 

Pınara 

Fethiye Minare Köyü yakınlarında bulunan Pınara Antik Kenti o döneme ait 3 oy hakkına sahip olan altı Likya uygarlığından biri olma özelliğine de sahiptir.   

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir