SWF Dosyası Nedir? İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SWF Dosyası Nedir?

Paylaş

SWF, hareketli bir görüntü veya ses dosyasıdır. GIF formatlı resim dosyaları ile benzerlik gösterilen bu uzantı Adobe tarafından geliştirilen Shockwave Flash Player programının uzantısıdır. SWF, sesli ve görüntülü olabilen bir dosyadır. Örneğin herhangi bir videodan belirli aralıklar kırpılarak SWF hâline getirilebilir. Ancak bir video formatından çok sesli ve hareketli bir resim görüntüleyici formatı olduğunu da belirtmek gerekir.

İnternette birçok sitede SWF destekli içerikler bulunmaktadır. Bunları görüntüleyebilmek için Adobe Flash Player programını ve kullanılan tarayıcıya göre Shockwave Flash Player eklentisini edinmek gerekir. Bu eklentiyi edindikten sonra SWF dosyalarını sorunsuz olarak görüntüleyebilirsiniz.

SWF Dosyası Ne İşe Yarar?

SWF Dosyası Ne İşe Yarar?
SWF Dosyası Ne İşe Yarar?

SWF, belirtildiği gibi hareketli ve sesli bir görüntü formatıdır. Örneğin bazı sitelerde kısa bilgilendirmeler video yerine SWF ile yapılmaktadır. Video klibe göre daha hafif bir format olduğu için böyle durumlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak SWF bir uygulama hâline de getirilebilir. 

Çeşitli ayarlar ekleyerek SWF tabanlı bir oyun veya menü yapmak mümkündür. Fazla yer kaplamayan bir dosya çeşidi olduğu için birçok sitelerde swf tabanlı menüler ve butonlar bulunmaktadır. Bununla birlikte sadece bu dosya üzerinden tasarlanan web siteleri de mevcuttur. Eğer eğitim görselleri tasarlıyorsanız SWF dosyaları bu tasarım için oldukça uygun. Adobe Flash Player ve Shockwave desteğiyle kolaylıkla SWF formatında hareketli görseller tasarlayabilir ve kullanabilirsiniz.

SWF Nasıl Görüntülenir?

İnternette yer alan SWF dosyalarını görüntüleyebilmek için Adobe Flash Player programının ve onun tarayıcı eklentisi olan Shockwave Player’ın yüklü olması gerekir. Ancak bilgisayarınızda görüntüleyebilmek için çeşitli video programları vardır. Bununla birlikte SWF’yi diğer video formatlarına çevirebilen programlar da mevcuttur. Ancak Adobe Flash Player’ı yükleyerek bu formatı sorunsuz bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir