Windows 10 "Memory Management" Mavi Ekran Hatası Nasıl Onarılır? İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Windows 10 “Memory Management” Mavi Ekran Hatası Nasıl Onarılır?

Paylaş

Basitçe söylemek gerekirse, memory management yani bellek yönetimi hatalarının bilinen birkaç nedeni vardır. Bozuk RAM, takılan yeni donanımların uyumsuzluğu, hatalı kurulmuş sürücüler, bozuk Windows dosyaları ya da diğer yazılım sorunları ve disk hataları bunlardan en yaygın olanlarıdır.

Bu mavi ekran hatasından bazen sadece bilgisayarınızı yeniden başlatarak kurtulabilirsiniz, yani bir kereye mahsus olarak hata ile karşılaşmış olma ihtimaliniz de var. Eğer bu çözüm olmadıysa yapabileceğiniz birkaç şey daha var.

Memory Management Hatası Çözümü

Memory management hatası ile karşılaşırsanız öncelikle yapılacak şey Windows 10’un tamamen güncel olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Bilgisayarınızdaki eski sistem dosyaları beklenmeyen mavi ekran hatalarına neden olabilir. Güncellemeleri kontrol etmek için Windows + I tuşuna basarak Windows Ayarları penceresini açın ve Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine tıklayarak güncellemelerinizi kontrol edin. Eğer güncelleme var ise güncelleyerek bilgisayarınızı yeniden başlatın. Güncelleme işe yaramamışsa diğer anlatılanları denemelisiniz.

Bu hatanın diğer bir çözümü ise bilgisayarınızda takılı olan RAM’leri kontrol etmektir. Windows Bellek Tanılama aracıyla bunu kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Başlat menüsünün arama kısmına Windows Bellek Tanılama yazın ve programı açın. Hemen yeniden başlatarak programı çalıştırabilir ve sistemdeki bellek hatalarını denetleyebilirsiniz. 

Hata Devam mı Ediyor?

Sorununuz hala bir çözüme ulaşmadıysa bilgisayarınızdaki sürücüleri güncellemeyi deneyebilirsiniz. Bunu da hallettikten sonra Windows’un CHKDSK aracını kullanmalısınız. CHKDSK dosya sistemini doğrulayan ve çalıştığı sırada sorunları gideren bir sistem aracıdır. Başlat menüsü arama çubuğuna cmd yazın ve komut istemine sağ tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayınız. Açılan komut penceresine chkdsk /r yazın ve enter’a basın, bu komut sistemindeki hataları tarayacak ve sorunları çözecektir.

Farklı Yöntemler

SFC Scanner Çalıştırın

Microsoft’un bir aracı olan SFC Scanner, sistemsel sorunlar ile ilgili durumlarda kullanılabilir. SFC Scanner çalıştırmak için;

  • Başlat düğmesine sağ tıklayın ve yönetici modunda “Komut İstemi” çalıştırın. Açılan ekrana “Sfc / scannow” yazıp ‘Enter’ tuşuna basın.
  • Program tarama işlemi gerçekleştirecektir. Gerekli yönergeleri program verecektir.

Kaynak Microsoft linki: https://support.microsoft.com/tr-tr/help/929833/use-the-system-file-checker-tool-to-repair-missing-or-corrupted-system

Windows Bellek Tanılama Kontrol Edin

Bilgisayar RAM belleği ile alakalı olan Bellek Tanılama, fiziksel durumları kontrol edecektir. Araca “Windows Diagnostic Tool” yada “Windows Bellek Tanılama” şeklinde sistem aramasıyla ulaşabilirsiniz. Aracı çalıştırdıktan sonra “Şimdi yeniden başlat” diyerek devam edin. Kontrol başlayacaktır.

Driverları Kontrol Edin

Öncelikle Grafik Kartı sürücüleri olmak üzere diğer sürücüleriniz yazılı driverlarını kontrol edin. Eğer Windows 10 uyumlu değilse bu da sorun yaratabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir