Windows 10'da Varsayılan Dil Nasıl Değiştirilir? İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Windows 10’da Varsayılan Dil Nasıl Değiştirilir?

Paylaş

Windows 10 kullanım pratikliğiyle masaüstü uygulamalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Windows 8’de başlat menüsü olmayıp kullanıcıların kullanımı daha zorken Windows 10’da birden fazla uygulama aynı anda kullanılabilmektedir. Windows 8’de yaşanan başlat menüsü sorunları Windows 10’da iyileştirilerek birçok özelliğiyle kullanıma sunulmuştur. Birçok dosyayı da tek bir uygulamada kalabalık görüntü olmadan kullanımı oldukça pratikleştirilmiştir. Televizyon, tablet ve telefon gibi cihazlarda da uygulama kullanılabilir, tek bir uygulama üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Birden fazla uygulama programı aynı ekran üzerinden 4 sayfayı gösterebilmektedir.

Windows 10 masaüstü kullanımı bilinen ara yüzü olarak kullanılabilirken tablet kullanımına geçişlerinde klavye kullanımını devre dışı bırakmaktadır.

Windows 10 Dil Ayarları

Windows 10 Dil Değiştirme Ayarları
Windows 10 Dil Değiştirme Ayarları

Windows 10 aynı zamanda bilgisayar üzerindeki kullanılan dili değiştirme seçeneği de sunuyor. Bilgisayarınızda geçerli olan dil yerine farklı bir dil kullanmak istiyorsanız ek dilleri yükleyebilirsiniz. Başlat menüsüne gelindikten sonra ayarlar bölümüne gelindiğinde ”zaman ve dil” ayarlarını görebileceksiniz. Bu aşamadan sonra ”bölge ve dil” butonunu görebilirsiniz. Tekrar karşınıza çıkan dil ekleye gelerek alt sırada dil seçeneklerini görebileceksiniz. İstediğiniz dili seçebilirsiniz. Seçilen dil hem okunacak hem de yazılacak dil olarak eklenecektir. Son olarak varsayılana ekledikten sonra istediğiniz dili kullanmaya başlayabileceksiniz. Windows 10 sadece bir dil kullanım hakkı vermektedir.

Windows 10’u Kullanılabilmesi İçin Gereklilikleri

Microsoft hesabınız olması gerekirken, WDDM sürücüye sahip Microsoft DirectX9 grafik birimi olan ekran kartınız, boş alanınız minimum 16 GB ve internet erişimi gibi pratik kullanımı olan sistem gereçlerinin olması gerekmektedir. Windows 8 yaşanan sorunların önüne geçmek adına Windows 10 neredeyse sıfırdan bir yenilik yaparak sistemi geliştirmiştir. Bu programı birçok cihazda kullanabilirken ekranda açılan sayfaların kalabalıklığı düşünülerek tek ekranda kullanım kolaylığı geliştirilmiştir. Sadece bir dil kullanımı ibaresi almanız Windows 10’nun single language sürümünü kullandığınızın belirtisidir.

Farklı dilleri kullanmak istemeniz durumunda sürümün üst sistemlerini satın almanız gerekebilecektir. Bunun için Windows 10 pro ya da Windows 10 Home sürümünü satın almadan birden fazla dil kullanımı gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir